Przejdź do treści

7 Najczęstszych błędów kredytobiorców

Są zachowania kredytobiorców, które wpływają negatywnie na wizerunek firmy. Powoduje to, że jest ona gorzej postrzegana zarówno przez kontrahentów jak i banki, z którymi współpracuje. Poznajmy 7 najczęstszych błędów kredytobiorców przy wnioskowaniu o kredyt ?

7 najczestszych bledow
  1. NISKI DOCHÓD
  2. EWIDENCJONOWANIE KSIĘGOWE
  3. BAZY ZEWNĘTRZNE
  4. WAKACJE KREDYTOWE
  5. OPÓŹNIENIA W SPŁACIE KREDYTÓW
  6. RACHUNEK FIRMOWY
  7. STRONA FIRMOWA
  8. PODSUMOWANIE

Niski dochód

Pierwszym i podstawowym elementem zauważalnym, jest sprawianie, aby dochód był bliski zeru lub firma wykazują stratę.

Nie dość, że taki podmiot jest gorzej postrzegany przez Bank, ponieważ nie ma zdolności kredytowej. Dodatkowo w dłuższej perspektywie podmiot naraża się na kontrolę z Urzędu Skarbowego. Wprawdzie w przypadku finansowania firmy oprócz dochodu doliczana jest amortyzacja oraz możliwe są korekty niektórych pozycji natomiast trzeba pamiętać, że nie da się zjeść ciasta (niskie podatki) i mieć ciastko (wysoka zdolność kredytowa).

Ewidencjonowanie księgowe

Podmioty mogą księgowo polepszyć swoją zdolność poprzez ewidencję środków trwałych, które firma posiada. Z jakiegoś powodu nie wszyscy chcą to ewidencjonować. Drugim elementem często pomijanym są zobowiązania (raty), które nie zawsze są uwzględniane w książce przychodów i rozchodów.

Brak ewidencjonowanych zobowiązań wpływa negatywnie przy refinansowaniu kredytu. Jeżeli nierozliczany jest w KPIR trzeba brać całą ratę kapitałowo – odsetkową zamiast tylko kapitału w ocenie zobowiązań, a to może powodować brak zdolności. 

Bazy zewnętrzne

Kolejnym elementem zauważalnym jest to, że czasem klienci mają drobny spór z kontrahentem. Jest to często mała kwota (przynajmniej porównując to do poziomu przychodu) a poprzez wpisanie do np. Krajowego Rejestru Długów, uniemożliwia finansowanie do czasu wyczyszczenia tego wpisu. Pytanie czy warto dla wpisu np. 700 PLN nie dostać finansowania na poziomie 1 mln PLN.

Oczywiście KRD jest jedną z BAZ, o zajęciu egzekucyjnym na rachunku nie wspominając.

Wakacje kredytowe

W zeszłym roku przy okazji COVIDu bardzo dużo kredytobiorców brało wakacje kredytowe i dzięki temu nie musiało spłacać kapitału / pełnej raty kapitałowo-odsetkowe przez 3 do 6 miesięcy. Pomoc ta była brana niezależnie czy była niepotrzebna, czy też nie. Budziło to pewne konsekwencje, jak firma potrzebowała wziąć w międzyczasie finansowanie. 

Nie można było udzielić decyzji pozytywnej. Skoro potrzebujesz pomocy do istniejącego kredytu, to może oznaczać, że coś może być nie tak. Więc jeżeli nie potrzebujesz pomocy lub wiesz, że możesz chcieć w najbliższym czasie finansowanie, nie korzystaj z takiej formy.

Opóźnienia w spłacie kredytu

Jedną z najgorszych rzeczy w przypadku posiadanego finansowania, jaką kredytobiorca może popełnić, jest opóźnienie w racie. Już opóźnienie powyżej 30 dni kwoty >500 PLN (o dłuższych okresach nawet nie wspomnę) może wyeliminować cię z możliwości udzielenia finansowania.

Zależnie od okresu oraz czy jest to zdarzenie jednorazowe, może uniemożliwić otrzymanie finansowanie na dłuższy okres. Oczywiście inaczej wygląda regularnie opóźnienia a inaczej jednorazowa wpadka wynikająca z np. chwilowej trudnej sytuacji. Najważniejsze jest, aby ta opóźniona rata została uzupełniona i nie powtarzało się to ponownie. 

Jakie są jeszcze błędy kredytobiorców?

Rachunek firmowy

Ważne przy procesowania wniosku oraz jego analizy jest to, aby jak najwięcej rzeczy było widocznych na rachunku (Faktury, ZUS, Urząd Skarbowy)

W przypadku podmiotów gospodarczych jak rozliczenia gospodarcze są widoczne na rachunku bankowym. Przy analizie nie trzeba zastanawiać się, czy taki podmiot prowadzi działalność, czy też nie. Firma zyskuje dzięki temu też możliwość sprawdzenia swoich rozliczeń z kontrahentami.

Jak jesteśmy w stanie zweryfikować regularność płatności do ZUS oraz do Urzędu Skarbowego nie będą potrzebne zaświadczenia o niezaleganiu wobec tych instytucji. Bardzo ułatwia poprzez zmniejszenie ilości dokumentów i dodatkowo brak konieczności wizyt w 2 kolejnych instytucjach. 

Strona firmowa

Dodatkowo elementem, przed którym mogę przetrzeć to aby przedsiębiorca nie ociągał się ze swoją stroną internetową. Najczęściej jest to miejsce gdzie, można pochwalić się swoimi realizacjami. Dodatkowo jest często rozszerzony opis działalności gospodarczej. 

Zyskujesz na wiarygodności, posiadając stronę i nie musisz się zastanawiać nad właściwym opisem przy procesowaniu wniosku kredytowego.  

Podsumowanie. 7 Najczęstszych błędów dodałabyś/łbyś coś jeszcze ?

Jak już masz wyeliminowane wszystkie błędy to śmiało możesz przystępować do wniosku kredytowego.

Coś byś dodał/a do tej listy ❓ O jakich błędach do tej pory słyszałeś/aś. Nie popełniając powyższych bardzo zwiększasz prawdopodobieństwo otrzymania finansowania celu który cię interesuje.

Potrzebujesz kredytu ❓ Pamiętaj, aby to było #PrzejrzysteFinansowanie .

Zapraszam do kontaktu i śledzenia mojego LinkedIN.

https://www.linkedin.com/in/krzysztofrurkowski/

https://www.przejrzystefinansowanie.pl/kontakt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sześć + 15 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.